Z aranżacją wnętrz wiążą się pewne zasady, z którymi warto się zapoznać. Poniżej jest 21 takich reguł, które pomogą Ci urządzić mieszkanie. Są to wskazówki odnośnie wymiarów poszczególnych elementów ważnych dla dekoracji w domu.

 

Stoły i krzesła
 • 1. Odległość pomiędzy powierzchnią stołu, a siedzeniem krzesła powinna wynosić ok. 30 cm. To pozwala wygodnie siedzieć przy stole. Czyli, aby obliczyć odpowiednią  wysokość siedziska krzesła do Twojego stołu zmierz jego wysokość np. 75 cm i odejmij od niej 30 cm. Odpowiednie siedzisko jest na wysokości 45 cm.
 • 2. Wyznacz przynajmniej 80-90 cm odległości pomiędzy tyłem krzesła, a ścianą bądź innym meblem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że możesz swobodnie wyciągnąć krzesło spod stołu nie uderzając o nic. Jeżeli przestrzeń za krzesłami jest miejscem, w którym znajduje się przejście, zwiększ jeszcze tą odległość.

 • 3. Tył krzeseł powinien być zawsze wyższy od stołu. Natomiast o ile wyższy, to już kwestia indywidualnych gustów. Niższe krzesła wyrażają bardziej nowoczesny styl, a wyższe bardziej klasyczny. Jeżeli używasz różnych krzeseł, te znajdujące się po bokach stołu powinny być wyższe od pozostałych.

 • 4. Głębokość siedziska powinna wynosić 40-45 cm aby siedziało się wygodnie.

 

Wieszanie obrazków

Nieważne czy wieszasz całą galerię obrazków na ścianie, lub pojedynczy nad kanapą, są pewne zasady, które pomogą uzyskać najlepszy efekt. Owe wskazówki związane są z rozmiarami i odległościami pomiędzy poszczególnymi obrazkami.

 • 5. Pojedynczy obrazek powinien znajdować się na wysokości wzroku, czyli jego środek powinien znajdować się około 150 cm od podłogi.

 • 6. Wieszając dwa obrazki, jeden nad drugim, należy je traktować jak jeden wielki obrazek i znaleźć ich wspólny środek. Następnie zastosować powyższą zasadę 150 cm.

 • 7. Większe obrazki powieszone na tej samej ścianie powinny mieć między sobą odległość ok. 6 cm. Mniejsze obrazki mogą wisieć bliżej siebie.

 • 8. Wieszając obrazki nad kanapą lub nad innym meblem, cały zestaw obrazów powinien mieć rozpiętość  ⅔ szerokości mebla. Jeżeli kanapa ma 2 metry długości, szerokość całej galerii obrazków powinna wynosić ok. 130 cm. W przeciwnym razie obrazki zginą przy wielkim meblu.

 • 9. Wieszając obrazki nad kanapą lub innym meblem, pozostaw ok. 15 cm odległości pomiędzy górą kanapy / mebla, a dołem obrazka.

 

Zdobienie okien

Jeżeli trudno Ci zadecydować o tym jak wysoko nad ramą okna zawiesić zasłony oraz jak szeroko powinny być rozwieszone, poniższe wskazówki powinny pomóc.

 • 10. Zasada, którą w Polsce niestety rzadko się stosuje jest kupienie zasłon, które dotykają podłogi lub wręcz na niej luźno leżą. To optycznie wydłuża pomieszczenie. W wielu domach zasłony wiszą nad podłogą co skraca optycznie pokój.

 • 11. Stwórz iluzję długiego okna, montując karnisze ok. 10 - 20 cm nad ramą okna. Wszystko zależy od tego czy jest nad oknem odpowiednio dużo miejsca.

 • 12. Aby okna wydawały się szersze i aby wpuścić więcej naturalnego światła do pomieszczenia, kup karnisze, które są ok. 20 cm dłuższe z każdej strony od ramy okna.

 • 13. Zasłony powinny mieć łącznie szerokość 2-3 razy większą od szerokości okna. Czyli jeżeli są dwie zasłony na jednym oknie, to każda powinna być szerokości okna lub 1.5 raza szersza.

 

 1. Wieszanie oświetlenia

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wysoko nad stołem powiesić żyrandol, lub jak szeroki powinien być, poniżej jest wszytsko co musisz wiedzieć.

Żyrandol, który ma wisieć nad stołem:

 • 14. Szerokość żyrandola powinna być ok. ½ do ⅔ szerokości stołu, nad którym ma wisieć.

 • 15. Szerokość żyrandola powinna być ok. 30 cm mniejsza niż szerokość stołu w jego najszerszym punkcie.

 • 16. Dół żyrandola powinien wisieć ok. 80 cm nad powierzchnią stołu jeżeli wysokość sufitu to ok. 2.5 metra. Jeżeli sufit jest wyżej to można powiesić żyrandol o 3 cm wyżej przy każdych dodatkowych 30 cm.

 

Dla żyrandoli i innych oświetleń wiszących np. w salonie lub korytarzu, ale nie wiszących nad stołem:

 • 17. Aby oszacować odpowiednią szerokość dla oświetlenia pokoju, zmierz długość i szerokość pokoju w metrach i dodaj te wartości do siebie. Liczbę, która wyjdzie pomnóż razy 10 i odejmij 10. To będzie szacunkowy wymiar szerokości oświetlenia w centymetrach. Jako przykład, jeżeli Twój pokój ma wymiary 3 metry x 4 metry, po dodaniu wychodzi 7 x 10 to 70 i minus 10 to 60. Czyli należy do takiego pokoju kupić oświetlenie o szerokości ok. 60 cm. W pokojach o sufitach wyższych niż standardowe, można dodać ok. 10-15 cm szerokości.

 • 18. Na wyznaczenie odpowiedniej długości oświetlenia w stosunku do wysokości pokoju też jest formuła. Należy zmierzyć wysokość sufitu w metrach, pomnożyć ją razy 20. To będzie znowu wynik wyrażony w cm. Jako przykład pomieszczenie o wysokości 2.5 metra x 20 wynosi 50. To oznacza, że wysokość oświetlenia od sufitu do dołu żyrandola powinna wynosić ok. 50 cm. 1. Dywany

Jeżeli potrzebujesz wskazówek odnośnie rozmiarów i ułożenia dywanów, znajdują się poniżej.

 • 19. Jeśli zdecydujesz się na dywan pod stołem jadalnianym, to jego rozmiar powinien być przynajmniej 60 cm szerszy i dłuższy od stołu. Tak, aby tylne nogi krzesła nadal pozostawały na dywanie nawet jeśli są trochę odstawione od stołu. W przeciwnym razie dywan optycznie zmniejszy powierzchnię pokoju.

 • 20. Dywan znajdujący się pod łóżkiem powinien wystawać o ok. 50 cm z obydwu stron łóżka.

 • 21. W większości pokojów o typowych rozmiarach powinno być ok. 30 cm nieokrytej podłogi pomiędzy brzegiem dywanu i ścianami pomieszczenia. Dla małych pokoi ok. 20 cm jest odpowiednią wartością.

 

Ostatnie dwie zasady i być może najważniejsze:

 • Spędź parę minut analizując powyższe rozmiary zanim zakupisz zasłony, oświetlenie, czy dywany. To pomoże Ci uniknąć zakupu, który nie spełni Twoich oczekiwań. Ale równocześnie…

 • Zasady są po to aby je łamać! Dlatego też nie bierz powyższych wskazówek jako prawdę absolutną i nie pozwól aby zabiły Twoją kreatywność. Powyższe zasady mają Ci pomóc i jeśli znalazłaś/eś jakieś rozwiązanie w dekorowaniu swojego domu, które kłóci się z którąś z powyższych zasad, a dobrze się u Ciebie sprawdza to świetnie! Zdarzają się pięknie urządzone mieszkania, w których wiele z powyższych zasad jest złamanych, tak więc słuchaj swojej intuicji.Fotografia na górze: Pinterest