Poduszki ozdobne to ważny element dekoracji wnętrz. Każde pomieszczenie zyskuje kiedy umieści się w nim starannie dopasowane poduszki. Sprawiają, że surowo wyglądający pokój zmienia się w przytulne ognisko domowe, w którym można z przyjemnością odpoczywać po długim dniu spędzonym w pracy.

Jednak, aby dom nabrał czaru dzięki poduszkom ozdobnym, najpierw trzeba je odpowiednio dobrać. Nie każde poduszki będą współgrały z naszymi wnętrzami i stylem przewodnim jaki panuje w domu. Dlatego poniżej przedstawiamy 5 głównych cech na jakie dobrze jest zwrócić uwagę wybierając poduszki dekoracyjne.

 

1. Rodzaj tkaniny

Na rynku jest dostępnych dużo poduszek na sofę, ale część z nich jest zrobiona ze sztucznych i cienkich tkanin drugiej jakości. Tego typu poduszki są oczywiście bardzo tanie, ale ich jakość jest adekwatna do ceny, gdyż wyglądają na zbyt oklapnięte i zamiast zdobić kanapę ją oszpecają. Naturalne tkaniny takie jak bawełna, len, przypominające płótna są najlepszym wyborem. Produkty wykonane z takich tkanin, już na pierwszy rzut oka wyglądają bardziej atrakcyjnie. Tkaniny tapicerskie też świetnie sprawdzają się na poduszkach, gdyż są grube oraz bardzo wytrzymałe ze względu na niską tendecję do ścierania. Takie poduszki mogą z powodzeniem ozdabiać dom latami.

 

2. Grubość tkaniny

Ważne jest aby tkanina, z której wykonana jest poduszka miała odpowiednią gramaturę. Gramatura to waga tkaniny na jeden metr kwadratowy wyrażona w gramach. Poduszki ozdobne powinny być uszyte z grubszych tkanin, które będą długo trzymać swoją formę, nawet po wielu praniach. Kiepskiej jakości poduszki nie mają tej sztywności. Zbyt cienkie tkaniny mogą szybko się podrzeć i stracić swoją pierwotną formę.

 

3. Zamek błyskawiczny

Dobrze jest móc zdejmować poszewki dekoracyjne, aby je wyprać oraz dowolnie wymieniać w razie potrzeby. Jest to dużą zaletą, pozwala na dłuższe użytkowanie poduszki. Gdybyśmy chceli włożyć całą poduszkę z wypełnieniem do pralki mogłaby zupełnie stracić swój kształt. Dużo poduszek ma wszyty zwykły zamek błyskawiczny. Jest to dobre rozwiązanie, choć wówczas zamek jest widoczny i może uwierać gdy opieramy się o kanapę. Najbardziej gustownie sprawdzają się zamki kryte, których jak sama nazwa wskazuje praktycznie nie widać i nie czuć.

 

4. Projekt poduszki ozdobnej

Projekt poduszki powinien stylistycznie i kolorystycznie pasować do pomieszczenia. Wnętrze w typowo loftowym stylu prawdopodobnie nie będzie współgrało z poduszką dekoracyjną w stylu prowansalskim. Choć często warto bawić się stylami i je mieszać, trzeba to robić z rozwagą. Dobrze jest też dobierać poduszki kontrastowo. Można mieszać ze sobą poduszki o różnych wzorach i kolorach. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat.

 

5. Wypełnienie poduszki dekoracyjnej

Wkład do poszewki powinien zawierać sporo puchu, tak aby dobrze wypełniał całą poszewkę. Wówczas poduszka mając do tego dobraną jakościową tkaninę prezentuje się dobrze na sofie i zachowuje kształt, nawet przez lata. Zasada jest taka aby zawsze używać wkładów większych od rozmiaru samej poszewki. Wówczas możemy mieć pewność, że poduszka będzie ładnie wypełniona. Stosujemy się do tej zasady dlatego nasze wkłady mają rozmiar zawsze większy niż poszewka. Czyli np. poduszka o rozmiarze 45x45 cm ma tak naprawdę wkład o rozmiarze 50x50 cm.

 

Czy jest jeszcze coś co uważasz za istotne przy wyborze poduszki dekoracyjnej? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami.