Prawdą jest, że zwykła zmiana poduszek dekoracyjnych w domu na nowe lub przemieszczenie ich pomiędzy pokojami automatycznie odmienia każde pomieszczenie i nadaje mu nowy wygląd i charakter. Jednak wybór spośród tak wielu poduszek i poszewek ozdobnych dostępnych w setkach kolorów i odcieni, sprawia że decyzja na co postawić może być trudnym wyzwaniem! Jednak, chcemy trochę ułatwić Wam to zadanie i podzielić się poniższym przewodnikiem w doborze poduszek dekoracyjnych.  

 

Oto 5 zasad, którymi dobrze jest się kierować:

  1. 1. Wybierz jedną paletę kolorów składającą się maksymalnie z 3 lub 4 barw i nie odchodź od niej.
   Uzyskasz najlepszy efekt jeśli dobierzesz poduszki w podobnych do siebie odcieniach lub w kolorach kontrastujących ze sobą. Oczywiście zawsze weź pod uwagę ogólny styl i wystrój pokoju, aby kolory poduszek pasowały do czegoś co już się w nim znajduje. Poduszki mogą mieć stonowaną barwę w stosunku do koloru kanapy lub zupełnie z nią kontrastować. Jeżeli wzór na jednej poduszce ma kolor czerwony, to możemy dobrać do niej kolejną poduszkę, która ma też czerwony element, tak aby się kolorystycznie ze sobą uzupełniały. W ten sposób można stworzyć cały zgrany zestaw poduszek dekoracyjnych, gdzie wszystkie mają jakiś punkt wspólny. Nie bój się też mieszać ze sobą wzorów. Same jednokolorowe poduszki na sofie mogą wyglądać monotonnie.

 

  1. 2. Zadbaj o symetryczne ustawienie poduszek.

   Bez względu na to czy poduszki mają znaleźć się na Twojej sofie, łóżku bądź ławce symetria wprowadza porządek. Jeżeli zmiesza się wiele różnych tkanin, rozmiarów i wzorów całe zestawienie może bardzo szybko okazać się mało harmonijnie i nieprzyjemne dla oka. Symetria zazwyczaj będzie prezentować się zgrabniej. Oczywiście są aranżacje, w których lekka asymetria wygląda ciekawie i dodaje artystycznego nieładu. Wiele zależy od elementów wystroju jakie chcemy ze sobą połączyć.

 

  1. 3. Jeden prosty wzór, jeden trochę bardziej złożony i jeden bardzo stonowany lub jednokolorowy.
   To jest podstawowy przepis na dobrze skomponowany zestaw poduszek dekoracyjnych. Twój duży lub bardziej złożony wzór powinien być albo na największej poduszce, albo na tej znajdującej się w centrum zestawienia. Ten wzór zazwyczaj będzie nadawał ton całemu zestawowi. Jeżeli Twój mebel jest już sam w sobie wzorzysty dobrze jest postawić na poduszki jednokolorowe, bez wzorów.

 

  1. 4. Największy rozmiar poduszek w rogach sofy, najmniejszy w środku.

   Im bliżej centrum sofy tym poduszki powinny być mniejsze. Takie rozwiązanie nie tylko prezentuje się najlepiej, ale również jest najbardziej komfortowe, gdyż duże poduszki zabierają więcej miejsca co może się okazać mało praktyczne w codzinnym użytkowaniu kanapy. Przykład tego typu ustawienia znajduje się poniżej.

zestaw zielonych poduszek ozdobnych na sofie

 

  1. 5. Najlepiej wygląda nieparzysta liczba poduszek w różnych rozmiarach.

   W zależności od wielkości kanapy, 5 poduszek przy standardowym rozmiarze sofy to optymalny wybór. Tak jak przedstawiliśmy to w naszych zestawach poduszek ozdobnych dwie większe powinny znaleźć się w rogach sofy, dwie mniejsze bliżej środka i jedna prostokątna w samym środku kanapy. Jeżeli kanapa jest bardzo duża, położenie jednej lub dwóch poduszek może sprawić, że poduszki zginą. Należy wówczas ułożyć więcej poduszek aby ich ilość była proporcjonalna do rozmiarów mebla.

 

A czy Ty masz jakieś oryginalne zasady, którymi się kierujesz dobierając poduszki do domu? Podziel się z nami w komentarzach.