1. 1. Zacznij od wyboru głównych kolorów, które lubisz.

 

Kierując się kolorami, które lubisz, nie ograniczasz się modą i  paletą kolorystyczną tradycyjnie stosowaną przy określonym stylu wnętrzarskim. Używając ulubionego koloru jako bazowy, możesz łatwo stworzyć swoją paletę odcieni jaśniejszych i ciemniejszych. Każdy kolor posiada pełno odcieni. Jeżeli lubisz niebieski, masz duży wybór od błękitu po granat.

 

2. Znajdź inspirację.

 

Gazety wnętrzarskie, katalogi oraz media społecznościowe takie jak Pinterest czy Instagram, są idealne do znalezienia wnętrzarskiej inspiracji. Na stronie Pinterest można stworzyć swój własny inspiration board i znaleźć zdjęcia wnętrz w podobnej do siebie kolorystyce i stylu. Jest to uzależniająca zabawa, która daje masę pomysłów odnośnie dekorowania wnętrz. Bardzo wielu znanych na świecie projektantów wnętrz i blogerów dodaje zdjęcia, na których widać udekorowane przez nich domy.

 

3. Użyj teorii kolorów, aby stworzyć właściwą paletę barw.

 

Nie musisz studiować teorii kolorów, aby uzyskać świetne pomysły. Obecnie w internecie jest dostępnych pełno narzędzi, które pomogą Ci szybko wygenerować odpowiednie palety kolorystyczne. Są koła z odcieniami, dzięki którym możesz nauczyć się podstaw teorii kolorów. Przykład takiego narzędzia:

https://www.sessions.edu/color-calculator/

 

4. Postaw na neutralne kolory.

 

Neutralne kolory sprawiają, że wnętrze jest spokojniejsze, bardziej wyciszone. Jest tego wiele plusów. Często lepiej się wypoczywa w takich pomieszczeniach i wszystko do nich pasuje. Wystarczy pozmieniać kolorowe dodatki, takie jak poduszki dekoracyjne i już charakter wnętrza się zmienia.  Jaśniejsze ściany, podobnie jak podłogi, optycznie powiększają pomieszczenie.

 

5. Zaczerpnij inspirację z tkaniny, która Ci się podoba.

 

Jednym z prostszych sposobów wyboru koloru farby jest np. Tkanina, będąca już częścią dekoracji pomieszczenia. Może to być koc, poduszki dekoracyjne, narzuta na łóżko itp. Można na tej podstawie znaleźć pasujący odcień jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od interesującego nas efektu. Należy wówczas wziąć próbkę takiej tkaniny do sklepu z farbami, aby dobrać coś podobnego.


Dobieranie kolorów ścian