Na pewno każdemu się zdarzyło zrobić jakiś błąd przy dekorowaniu mieszkania. Na szczęście większość z nich można w łatwy sposób naprawić. Choć zdarza się, że naprawa niektórych może kosztować wiele czasu i pieniędzy. Dzisiaj dzielimy się 5 największymi błędami, których można łatwo uniknąć.

Dekorowanie jest procesem, w którym próbujemy różnych trików i metod, popełniamy czasami błędy i w ten sposób uczymy się co prezentuje się u nas w domu najlepiej. Poprawiamy, przenosimy, zamieniamy, aż w końcu uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Nauczmy się właśnie na tych błędach, aby samemu nie wpaść w taką pułapkę.

 

1. Ściany pomalowane na zbyt wiele kolorów.

Wchodzimy do salonu, tam kolor czerwony, w przedpokoju zielony,  a w sypialni fioletowy... Tak, zdarzyło nam się widzieć, a nawet popełniać tego typu błędy. Właśnie błędem jest malowanie prawie każdego pomieszczenia w domu na inny kolor. To może dobrze wyglądać jeżeli są to pokrewne kolory.  Natomiast jeśli każdy pokój ma ściany w barwie z zupełnie innej części palety, to wówczas zaczyna robić się bałagan. Dom nie wygląda jak spójna całość, każdy pokój jest z innej bajki. Przechodząc z jednego pomieszczenia do następnego powinniśmy czuć harmonię. Używanie takiego samego lub bardzo zbliżonego koloru w każdym pokoju gwarantuje, że cały dom będzie prezentował się spójnie i szykownie.

 

2. Wszystkie meble ustawione zaraz przy ścianach.

Dopchnięcie mebli pod samą ścianę wydaje się naturalne. Przecież oczywiste jest, że to zostawia nam więcej przestrzeni na samym środku pokoju. Jednak tego typu rozwiązania nie wyglądają najlepiej i są najzwyczajniej nudne. Dobrze jest choć część mebli trochę odsunąć od ścian. Poeksperymentuj ze swoimi meblami i zobacz czy część z nich może być bardziej wysunięta do środka pokoju. W mniejszych pokojach może to okazać się trudnym zadaniem, ale nawet jeśli mebel jest nieznacznie oddalony od ściany, ale nie dotyka jej, to aranżacja pokoju będzie o wiele bardziej interesująca. 

 

3. Meble z tego samego zestawu.

W sklepach meblarskich jest pełno gotowych zestawów, które idealnie do siebie pasują i są zaprojektowane specjalnie dla danego pomieszczenia. Aż kusi, żeby mieć cały dobór mebli z głowy i kupić wszystko za jednym zamachem. Jednak wchodząc do takiego pomieszczenia niestety wieje nudą i można mieć wrażenie, że właściciel nie był na tyle kreatywny żeby podobierać je samodzielnie. Oczywiście każdy to przechodził i w moim rodzinnym domu też kupowano meble w zestawach. Jednak o ile ciekawiej i barwniej wygląda dom, w którym meble się od siebie różnią. Oczywiście warto jest zachować ten sam styl mebli w całym domu, jednak oryginalnie wyglądają pomieszczenia, w których meble są urozmaicone. Spróbuj kupić je pojedyńczo, takie egzemplarze jakie Ci się podobają. Na przykład przy zakupie białych mebli, każdy będzie miał odrobinę inny odcień co tylko wzbogaci wnętrze.

 

4. Używanie tylko świateł sufitowych.

Prawdą jest, że można mieć pięknie urządzony dom, ale jeżeli są słabo oświetlone wnętrza to nie widać odpowiedniego efektu całej aranżacji. Prawidłowe oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników przy wystroju wnętrz. W wielu mieszkaniach używane są tylko oświetlenia sufitowe, czyli np. żyrandole. Trzeba jednak pamiętać, że światło padające tylko z góry jest niekorzystne dla naszych oczu i rzuca ostre cienie. Dla pięknego oświetlenia domu należy uzupełnić pomieszczenia o lampy stołowe oraz lampy podłogowe w strategicznych miejscach jak kanapy, stoliki, róg pokoju itp. co będzie dobrze wspólgrało ze światłem rzucanym od góry i należycie wyeksponuje cały wystrój.

 

5. Nagie ściany.

Szkoda jak ściany świecą pustkami. Zawsze warto dodać jakiś element dekoracyjny na ścianę np. lustro w pięknej ramie, które ładnie odbija światło lub galerię obrazków. Tego typu ozdoby dodadzą życia całej aranżacji i podkreślą charakter całego pomieszczenia. Oczywiście nie musi być tak, że każda ściana w domu jest przystrojona od góry do dołu. We wszystkim dobrze jest zachować umiar. Można zawsze zostawić jedną ścianę w pomieszczeniu bez wystroju.

 

Dekorowanie wnętrz to nie jest wyścig tylko indywidualne doświadczenie, na którym się uczymy. A Ty jakie błędy z powyższych popełniłaś/eś? A może są jeszcze jakieś, które zaobserwowałaś/eś? Podziel się z nami w poniższych komentarzach.